Kalem Çeşitleri Nelerdir?

Yazıdan daha eski bir tarihe uzanan kalem yüzyıllar içinde teknoloji başta olmak üzere bir çok farklı etmen eşliğinde gelişerek günümüze ulaşmıştır.

 

Bin yılı aşkın süre kullanılan kaz tüyünden dokunmatik ekranlar için kullanılan kalemlere kadar bir çok farklı çeşidi olan kalemler modern dünyada insanın günlük hayatta vazgeçemeyeceği en önemli araçlardır diyebiliriz.

 

Peki günümüzde kullanılan kalemler nelerdir? Kaç çeşit kalem bulunmaktadır?

 

Öncelikle en yaygın kullanılan kalem çeşidi tüm dünyada Kurşun Kalemdir. Daha okuma yazma bilmeden haşır neşir olduğumuz kurşun kalemler çoğunlukla kil ve grafitiden üretilirler. Ve yazımdan çizime farklı amaçlar için kullanılırlar.

 

Halk arasında uçlu kalem olarak bilinen Mekanik ya da diğer adıyla Versatil Kalemler basit bir basma prensibiyle çalışırlar. Kurşun kalemler gibi farklı amaçlarla kullanılabilirler.

Görsel 1. Versatil Kalem Örneği; Graph-x

Tükenmez Kalemler ise daha farklı bir yapıya sahiptir. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan tükenmez kalemler, refilin içinde yer alan mürekkep aracılığıyla yazmayı veya çizmeyi sağlarlar.

 

Divit Kalem, günümüzde pek kullanılmayan kalemlerdir. Dolma Kalem gibi su haznesi mürekkep haznesi bulunmadığından hokkada bulunan mürekkebe batırılarak yazarlar.

 

Dolma Kalemler, kartuşlu veya pistonlu çalışma mekanizmasına sahiptirler. 150 yılı aşkın süredir kullanılmakta olan dolma kalem su bazlı mürekkep haznesine sahiptir. Önceden bir statü aracı iken günümüzde kullanımı yaygınlaşmıştır. Buna rağmen koleksiyon değeri taşımaktadır.

Görsel 2. Dolma Kalem Örneği; Heritage

Roller Kalemler, dolma kalem akışkanlığı ile tükenmez kalem konforuna sahip kalem çeşididir diyebiliriz. Mekanizması tükenmez kaleminkine çok benzer, ucunda bulunan bilye ile mürekkebin kağıda geçmesine yardımcı olur. Fakat Roller kalemlerde kullanılan jel mürekkep daha fazla akışkanlık sağlar.

 

Kaligrafi Kalemleri, kesik ve yumuşak uç olarak ikiye ayrılırlar. Kaligrafi sanatına hakim kişiler icralarını kaligrafi kalemleriyle gerçekleştirirler.

 

Multi Fonksiyonel Kalemler, en az iki kalem çeşidi özelliğini tek kalemde buluşturan kalemlerdir. Tükenmez-Versatil, Stylus, Tükenmez gibi çeşitleri bulunabilir.

 

Dokunmatik Ekran Kalemleri ya da Dijital Kalemler son yıllarda bilgisayar ve tablet teknolojilerinin gelişmesi ile ortaya çıkmış ve bu aletlerin ekranları üzerinde yazı yada çizim yapmaya yarayan kalemlerdir.

 

Görsel 3. Dokunmatik Ekran Kalem Örneği; Scrikss Smart Pen

Boya Kalemleri ise içinde pek çok farklı çeşide sahiptir. Kuru, Pastel, Fineliner, Markör ve hatta boyadan daha çok metinlerde önemli yerleri çizmek için kullanılan fosfor kalemleri bu grupta yer alırlar.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İLETİŞİM

Yazmak Güzeldir, Scrikss’in 1963’ten beri edindiği ulusal ve küresel yazı gereçleri tecrübesine dayanarak oluşturduğu bir kalem ve yazı kültürü platformudur.

All Rights Reserved ®