Dünya Kalem Günü

Bugün yani her yılın 30 Mart’ı küresel olarak “Dünya Kalem Günü” olarak kutlanır. Her ne kadar kalem günü olarak geçse de aslında bu gün tüm kalemlerin günü olarak kutlanmaz. Yalnızca Şekil 1’de yer alan ve tepesinde silgi bulunan kurşun kalemlerin günü olarak kutlanır.

 

Bu durum kalem çeşitlerinin yeterince ifade edilememesinden kaynaklanmaktadır. Dünya Kalem Günü’nün İngilizcesi “World Pencil Day” olarak geçer. Özellikle “Pencil” olarak geçmektedir “Pen” olarak kullanılmaktadır. Fakat aslında “Pencil”de bunun için yeterli bir tanım değildir. İngilizce “Pencil” kelimesi tepesinde silgi olsun ve yahut olmasın tüm kurşun kalemleri ifade etmektedir. Fazladan bilgi olarak ise “Pencil”ında Fransızcadaki anlamı sanatçının fırçası olan “Pincel” kelimesinden geldiğini belirterek etimolojik bilgileri burada noktalayabiliriz.

 

Dünya Kalem Günü’nün ne zaman ve nasıl kutlanmaya başladığına dair kesin bilgiler olmasa da kutlanma nedenini biliyoruz. Bu günün kutlanmasının nedeni Hymen Lipman’ın 30 Mart 1858’de içinde grafit olan ve tepesinde silgi bulunan kalemi bularak patentini almasıdır. İsmi Dünya Kalem Günü olarak geçse de aslında 30 Mart tüm kalemlerin günü değildir. Fakat kalemi, kalem kültürünü ve yazmayı sevenler için bunun pek de bir önemi yok. Duygularımız ve düşüncelerimizle kağıt arasında köprü görevi gören araç kutlanmaya değerdir. 30 Mart Dünya Kalem Günü kutlu olsun!

 

 

 

 

 

Bunlarda İlginizi Çekebilir

İLETİŞİM

Yazmak Güzeldir, Scrikss’in 1963’ten beri edindiği ulusal ve küresel yazı gereçleri tecrübesine dayanarak oluşturduğu bir kalem ve yazı kültürü platformudur.

All Rights Reserved ®